• Petra Buráková
  • Ostatní

Generační obměna: Jděte do penze a přenechejte firmu synovi...

Family, Generations, Great-Grandparents, Son, Father

... anebo dceři! Vaše koníčky na Vás volají spolu s pomalou snídaní, vínem k obědu a čas na tu jednu knížku, kterou si chcete přečíst posledních deset let. Je čas se odměnit za mnohaletou dřinu a kochat se svou firmou, která může být nyní v rukou Vašeho potomka. Tomuto se také říká generační obměna.

 

Předání své firmy někomu, kterého jste vychovávali téměř stejně dlouho, jako jste budovali firmu je situace jako ze snu. Firma zůstane po generace Vaší rodině a Vy se můžete, pokud budete mít zájem, stále věnovat vedení externě, či přes obchodní porady se svým nástupcem.

 

Náležitosti obměny

Generační obměně předchází dlouhý proces komunikace mezi bývalým a budoucím vedením a ustanovování prvků, ve kterých se obě strany shodnou. Jako majitel si musíte ujasnit, proč jste se rozhodli předat firmu rodinnému příslušníkovi a co od této obměny očekáváte. Tyto očekávání pak komunikujte nástupci a poslechněte si jeho názory a očekávání. 

V případě, že se rozhodnete pro poradce v této oblasti, je vhodné se zaměřit na odborníky v mezigenerační obměně, kteří již léta pomáhají firmám přecházet z vedení rodičů na potomky. Součástí tohoto procesu bude například výběr korporátní struktury, ve které budou probíhat komunikace vedení, což může mít formu například fondů. 

 

Smluvní dohoda

Následující smlouva bude mít za úkol legislativně vymezit pravomoci následníka v rámci společnosti, jeho povinnosti a způsob řešení uvnitř firmy se zaměstnanci. Jiným způsobem, jak zajistit dodržování práv a povinností je například takzvaná rodinná ústava, která pomůže rodině vymezení komunikace a řešení neshod. Také sem může patřit nastolení sankcí, které mohou nastat v případě nedodržení povinností a porušení smlouvy.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4