• Petra Buráková
  • Ostatní

Kdy vznikl první vysokozdvižný vozík

Vysokozdvižné vozíky nám pomáhají s manipulací těžkých předmětů ve vyšších polohách. Jsou tedy neodmyslitelnou součástí vybavení skladů. Víte, ale kdy byl vytvořen první vysokozdvižný vozík a kdo je jeho autorem? Nevíte? Tak si přečtěte tento článek.

Kdy byl vytvořen první vysokozdvižný vozík

Předchůdci vysokozdvižných vozíků existovali již na konci 19. století. Jednalo se o speciální stroje, které byly vybaveny plošinami, se kterými bylo možné manipulovat. K vytvoření prvních vozíků došlo během první světové války, kdy bylo třeba často manipulovat s těžkými břemeny. Tyto stroje byly velmi jednoduché a neobsahovaly např. ani nosné vidlice. Na rozdíl od současných strojů byly také schopny zvednout náklad pouze do výšky několika centimetrů. Jejich účelem bylo zejména ulehčit pracovníkům nakládání, vykládání nebo manipulaci. A také měli za úkol nahradit pracovní sílu, které bylo v období první světové války nedostatek.

Po válce se tyto stroje začaly svým tvarem a využitím podobat dnešním vozíkům. V roce 1920 byl vyroben vozík, které využíval hydrauliku. V roce 1924 byl vyroben první vysokozdvižný vozík, který byl také vybaven spalovacím motorem. Jeho autorem byla také firma Clark.

Standardizované palety a druhá světová válka

Velkého rozmachu se vysokozdvižné vozíky dočkaly díky příchodu standardizovaných palet. V roce 1938 firma Clark vyrobila první vysokozdvižný vozík Clark Carloader, který je dodnes považován za první moderní vysokozdvižný vozík. Také druhá světová válka se zasloužila o vylepšení těchto vozíků. Staly se snázeji ovladatelnými a také dokázaly vyzvednout výš svůj náklad. A protože díky tomu vznikaly obavy o bezpečnost, začaly v padesátých a šedesátých letech vznikat vozíky s klecí kolem řidiče a s závažím, jehož účelem bylo udržet těžiště mezi nápravami.

Rozvoj v devadesátých letech

V tomto období se začal klást důraz na ekologičnost a také ekonomičnost provozu těchto vozíků. Díky tomu se začaly vyrábět také vozíky s elektromotorem, které tyto požadavky měly zajistit.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4