Patroni vína

vinice

Svého patrona má skoro všechno. Výjimkou není ani víno, které jich má v Česku hned několik. Nejedná se ani tak o patrony vína jako takového, ale spíše o patrony vinařů. S patrony je spojována spousta různých příběhů a jako správní milovníci vína bychom je měli znát.

Jako své patrony si vinaři volili především světce. Věří, že nad jejich vínem celý rok bdí a chrání jej před nemocemi a nebezpečím, které by mohly negativně ovlivnit dozrávání vinné révy a s tím i konečný produkt, naše oblíbené víno. Čeští patroni vinařů se dají rozdělit na patrony vinic v Čechách a na Moravě.

Čechy

  • Svatý Václav: Tento patron je velmi dobře známý nejen mezi vinaři. Ti si jej oblíbili především proto, že je jediný český král, který víno sám pěstoval, sklízel a dokonce i vyráběl. Svatý Václav získal post ochránce vinic. Patronem je oficiálně od roku 1676 spolu se založením Litoměřic. Zajímavé je také datum jeho smrti, 28. září, protože vychází do období vinobraní, které je v roce vinařů velmi důležité.

Morava

Morava má svých vinařských patronů o něco více než Čechy. Není se čemu divit, vždyť většina nejlepších českých vín pochází odtud. Třeba se o to zasloužili právě patroni.

  • Svatý Urban: Tento patron je na Moravě nejuznávanější. Svatý Urban je papež ze třetího století a důvodem, proč je za patrona považován, je to, že jej kdysi vinice ukryla před pronásledovateli a zachránila mu život. To vinicím doteď vrací tím, že je chrání před mrazem a bouřkami a jejich majitele před opilstvím.
  • Jan Evangelista: Známý proto, že vypil pohár otráveného vína, který na něj neúčinkoval. Jeho svátek připadá na 29. prosince a v tento den se světí víno.
  • Svatý Bartoloměj: Patronem se stal především díky dni svého svátku, 24. srpna. V tu dobu totiž pomalu začíná období vinobraní a je potřeba někdo, kdo vinařům v tomto období pomůže.
  • Hroznová koza: Hroznová koza je taková znojemská perlička. Je velmi podobná řeckému Dionýsovi, který také býval někdy zobrazován jako kozel. Koza se na vinici přinášela v době, kdy hrozny začaly zrát a potom v době začátku vinobraní. Tato tradice byla velmi oblíbená zhruba před sto lety, ale v posledních letech se začíná pomalu vracet.

Ať už v patrony věříte nebo ne, musíte uznat, že příběhy o nich jsou zajímavé a je třeba si je aspoň v době vinobraní připomenout.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4